Sansespilopper - sorg, savn og det evige liv | Folkekirken Vesterbro
Hjem

Vi re-designer vores hjemmeside!

Vores design er ved at blive opdateret for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside. Hjemmesiden vil være klar igen:

Hvis du har brug for at kontakte os kan du gøre det her:

Advarselsmeddelelse
Begivenheden har allerede fundet sted.

Sansespilopper - sorg, savn og det evige liv

AUG
17

Sansespilopper - sorg, savn og det evige liv


Dato Torsdag d. 17. august 2023, kl. 17:00
Sted Mariakirken, Istedgade 20, 1650 København V
Medvirkende
Lotte N. Forchhammer (præst), Sandra Skov Fallesen (musikpædagog) og Niels Andersson (organist)
Sansespilopper - sorg, savn og det evige liv

Mariakirkens familiegudstjeneste får besøg af scenograf Dorte Holbek og præst Annette Molin Brautsch, der har skabt den poetiske installation Sommerfugledalen

Vi går på opdagelse i sommerfugledalen og laver sommerfugle til kirsebærtræerne som en hilsen til dem, vi savner, sammen med præst Lotte N. Forchhammer, musikpædagog Sandra Skov Fallesen og organist Niels Andersson.

Tænk ikke på aftensmad - den spiser vi sammen bagefter.

Sansespilopper er leg, kreativitet og kunst for børn og deres voksne

I Mariakirkens familiegudstjenester inviterer vi musikken, kunsten og kreativiteten indenfor. Vi skal lege, synge, danse, klatre og bruge vores hænder kreativt. Undervejs lærer vi kirkerummet, orgelet, salmerne, Fadervor, velsignelsen og nogle af de gode bibelfortællinger at kende.

Bagefter spiser vi aftensmad sammen. 

Der er sansespilopper en torsdag hver måned. Se kalenderen.

Kl. 16.45 åbner vi dørene med en kop kaffe til de voksne og æblebåde til alle i gårdhaven. Når kirkeklokkerne ringer, kan vi se op til kirketårnet og tælle med på slagene. 

Kl. 17 bruser orgelet, og vi går efter lyden op ad trapperne, helt op til Susanne, der sidder og spiller. Vi går på opdagelse i orgelet og synger første salme med hele kroppen. Bagefter synger vi og klapper gudstjenesten i gang med kirkeswing